24.10.2010

Od 20:30
Vstupné 800,- CZK

COLOSSEUM (UK)

 

VSTUPNÉ

 

Předprodej: 650 + poplatky     www.ticketstream.cz

Na místě: 800

 

Jon Hiseman - Chris Farlowe - Clem Clempson
- Dave Greenslade - Mark Clarke - Barbara Thompson

 

Jméno kapely zní možná bombasticky, ale Colosseum jsou skutečně jedni z „dinousaurů“ v historii rockové či chcete-li jazzrockové hudby: jedná se o soubor bez výjimky vynikajících virtuózů, kterým se však společně podařilo vytvořit zcela charakteristický, kompaktní zvuk a zároveň být v různých sestavách i vysoce inovativní ve své tvorbě.

Skupinu založili v roce 1968 bubeník Jon Hiseman a saxofonista Dick Heckstall-Smith, společně s klávesistou Dave Greensladem, basistou Tony Reevesem a  kytaristou a zpěvákem James Litherlandem. Hiseman a Heckstall-Smith se potkali v roce 1967 ve skupině GRAHAM BOND ORGANIZATION (společně s Gingerem Bakerem, který se později přidal ke Cream) a oba se pak připojili ke skupině JOHN MAYALL`S BLUESBREAKERS (tam hráli společně s Mickem Taylorem, který později nahradil Briana Jonese v Rolling Stones), se kterou nahráli studiové album “Bare Wires”. První sestava skupiny COLOSSEUM se objevila v legendárním filmu “SUPERSESSION”, který produkovala britská BBC. Kromě nich zde byli k vidění také Eric Clapton, Buddy Guy, Stephen Stills, Buddy Miles, Led Zeppelin a další legendy.

Vedoucím členem skupiny COLOSSEUM byl Jon Hiseman – jeho hudební kariéra v sobě odráží hudební všestrannost souboru: hudební začátky prožil v oblasti jazzu, ale postupně získával zkušenosti s bluesrockovým stylem a doslova se nemohl dočkat chvíle, kdy bude moci své komplexní hudební nápady realizovat se skupinou zkušených a virtuózních spoluhráčů. Tento cíl se mu skutečně podařil: kritici se rozplývali nad jejich albovým debutem, obdivovali především spolupráci a souhru dechového nástroje a rytmické sekce.

První dvě alba skupiny COLOSSEUM “Those Who Are About To Die Salute You” a “Valentyne Suite” vyšla v roce 1969 a dostala se do britské Top Twenty. Jejich posluchači si oblíbili druhé album “Valentyne Suite”  a COLOSSEUM si dokázali získat věhlas a reputaci jako skvělá a nápaditá živá kapela. Začátkem roku 1970 odešel James Litherland do skupiny MILLION a Tony Reeves se vrátil ke své roli producenta (mezi jeho klienty patřili tehdy Sandy Denny a John Martyn). Hiseman tyto dva členy nahradil kytaristou skupiny BAKERLOO Davem 'Clem' Clempsonem, basistou Markem Clarkem a navíc najal také profesionálního zpěváka, Chrise Farlowa. Farlowe byl tehdy považován za předního představitele britské rhythm&bluesové scény, již v roce 1966 zaznamenal obrovský úspěch s písní skupiny ROLLING STONES “Out Of Time”. Je zajímavé, že deska “Valentyne Suite” vyšla v USA pod názvem “The Grass Is Greener”, doplněná o čerstvé nahrávky nové sestavy.

Právě tato výše popsaná „klasická“ sestava skupiny COLOSSEUM, doplněná ještě o saxofonistku Barbaru Thompson, nahrála třetí studiové album “Daughter Of Time” - bylo to v roce 1970. Shodou okolností to bylo nadlouho poslední studiové album skupiny COLOSSEUM, protože již v říjnu 1971 se ukázalo, že tento soubor excelentních hráčů, kteří se všichni bez výjimky mohli uplatnit jako sólisté, není možné udržet déle pohromadě. Clem Clempson nahradil Petera Framptona ve skupině HUMBLE PIE. Farlowe se po krátkém intermezzu ve skupině ATOMIC ROOSTER soustředil na svoji sólovou kariéru. Greenslade založil společně s bývalým basistou skupiny COLOSSEUM Tony Reevesem svoji vlastní kapelu. Dick Heckstall-Smith udělal totéž.

Clarke a Hiseman založili společně skupinu TEMPEST, kterou kromě nich tvořili ještě zpěvák Paul Williams (bývalý člen ZOOT MONEY BAND) a kytarista Allan Holdsworth, který se později přidal k SOFT MACHINE.

Ironií osudu bylo, že zhruba v době rozpadu legandární sestavy skupiny COLOSSEUM přišlo na trh jejich dvojalbum “Colosseum Live”, které je dodnes považováno za jeden z nejlepších živých záznamů v historii rockové hudby. Tato dvojdeska je sestavena z nahrávenk pořízeých v březnu 1971 na koncertech v Brightonu a Manchesteru. Základní šestičlenná sestava je zachycena na vrcholu svých sil: “Lost Angeles” a “Skelington”, epické skladby, z nichž každá zaplnila jednu stranu vinylu, patří k rockové klasice a společně se závěrečnou skladbou jednoho z koncertů “Stormy Monday Blues” patří do každé sběratelské kolekce. Pravděpodobně žádná z nahrávek té doby nedokumentuje tak dokonale tvořivou souhru a vzájemné propojení sólových hráčů v skupinovém kontextu.

Jon Hiseman sestavil na začátku roku 1972 autorizovanou kompilaci nejlepších skladeb skupiny COLOSSEUM nazvanou “Collector´s Colosseum” a poté již soustředil svoji pozornost na vlastní skupinu TEMPEST.

V roce 1975 se Hiseman pokusil obnovit duch starého COLLOSEA, tentokrát s bývalým kytaristou SKID ROW Gary Moorem (mj. členem hardrockových Thin Lizzy), zpěvákem Mikem Starrsem,

klávesistou Donem Aireym a basistou Neilem Murraym. Tato sestava se orientovala na jazzrockový fusion a před svým koncem v roce 1978 stačila vydat čtyři desky.

V roce 1994 se nakonec členové klasické sestavy zaznamenané na desce “Colosseum Live” z roku 1971 dohodli na obnovení spolupráce a od té doby se objevují na festivalech a příležitostně i delších koncertních šňůrách po celém světě. Společně vydali desky “The Reunion Concerts 1994” a “Bread And Circusses” (1997). S obrovským úspěchem se setkala i po dlouhé době opět nová studiová deska “Tomorrow´s Blues”. Dvojalbum “Live 2005” je dokladem toho, že skupina ani po letech neztratila nic ze svého kouzla: virtuozita jednotlivých hráčů je podložena dlouholetými zkušenostmi a kritici se shodují na tom, že COLOSSEUM zní dnes ještě vyzráleji než na začátku sedmdesátých let. V roce 2004 ze sestavy bohužel navždycky odešel saxofonista  Dick Heckstall-Smith, jehož místo od té doby permanentně zastává „stará známá“ Barbara Thompson.

Na podzim 2010 se COLOSSEUM vydává opět na turné, které bude mít jednu zastávku také v Praze. Vzhledem ke zdravotnímu stavu některých členů souboru se může stát, že toto turné bude v historii skupiny poslední.

 

Diskografie:

 

COLOSSEUM:

"Those Who Are About To Die Salute You" (1969), Fontana/Dunhill

"Valentyne Suite" (1969), Bronze

"Daughter of Time" (1970), Vertigo

"Colosseum Live" (1971), Bronze (1971) Vertigo

"Collector's Colosseum" (1971), Bronze

"The Reunion Concerts 1994“ (1995) Intuition

"Bread And Circusses“ (1997) Intuition

"Tomorrow´s Blues" (2003) Q-rious

"The Complete Reunion Concert" DVD (2003) Angel Air

“Live 2005” (2007) 2CD Temple Music
“Morituri Te Salutant”
(2009) (4-CD kompilace)

 

 

COLOSSEUM II:

"Strange New Flesh" (1976), Bronze

"Electric Savage" (1977), MCA

"Wardance" (1977), MCA

 

 

 
 
Lidový Dům na Facebooku